Práce

Jak se připravit na pohovor v IT

Najít si první práci v IT jako junior se zdá být až extrémním úkolem. Člověka limitují zejména chybějící zkušenosti. Jak pracovní, tak zkušenosti s pohovory. Proto jsem se rozhodl sumarizovat své poznatky z praxe, které si myslím mají reálný dopad na výsledek.

Není tomu tak dávno co jsem velice intenzivně hledal práci. Po tom, co i mě média masírují, že chybí velké počty pracovníku v IT, jsem nabyl dojmu, že sehnat práci jako programátor musí být naprostá pusinka. Omyl. Pracovní pohovory do IT jsou velice specifické oproti klasickým pohovorům. Nestačí pouze zaslat CV a dostat vyjádření ano ne. Uchazeč si mnohdy projde několika kolovým pohovorem a celý proces trvá mnohdy i déle, jak měsíc. Pokud ho na něj vůbec pozvou.

Najít si první práci je složitý úkol

Obvyklý průběh výběrového řízení

  • Pohovor z HR oddělením
  • Pohovor s Tech Leadem
  • Demo úkol ke zpracování podle zadání do určitého data
  • Pohovor s DEV týmem
  • Teoretické otázky
  • Praktické otázky a řešení úkolů v praxi
  • Algorytmus

Příprava

Úkol zní: Co vše můžu ovlivnit sám, abych zvýšil své šance na úspěch.

Výběr vhodné nabídky

Sami dobře víte, čeho všeho jste schopni, jaký je váš skill v dané oblasti a jaké technologie ovládáte. V popisu pracovní nabídky rovněž najdete požadavky co do seniority, tak i tech stacku. Pokud se potkáváte, je pro vás nabídka vhodná. Na nic nečekejte a vyplně požadované body. Protože už teď je pozdě a veliká pravděpodobnost, že nejste první a ve finále ani poslední, kdo na nabídku reaguje.

PRO TIP: Jedna HR pracovnice mi říkala, že nejlepší doba na zaslání životopisů je neděle večer, případně pondělí ráno. HR pracovníci jsou lidé a berou poštu tak, jak se jim objeví v emailu. Vzhledem k tomu, že se červstvá pošta stackuje vždy nahoře, budete mezi prvními, se kterými zahájí proces výběru.

Masivní aktivita

Rozjeďte reakci na nabídky naplno. Čím víc nabídek oslovíte, tím logicky zvýšíte své šance na úspěch. Kolik pracovních nabídek máte oslovit, aby jste byli úspěšní? Tolik, kolik to jen bude možné.

HRA ČÍSEL: Například podle blogového příspěvku z oddělení kariérních služeb Lehigh University je k získání práce potřeba 100–200 žádostí a každá žádost má asi 8,3 % šanci, že se změní v pohovor. Ponaučení, které z toho plyne je - oslovte tolik nabídek, kolik to jen bude možné.

MÁ PRAXE: 2.5 měsíce hledání práce, 137 oslovených pozic, 80 rovnou negativních odpovědí, 7 aktivních pohovorových řízení, konečný výběr ze 3 úspěšných. Zbývající počet se ani neozval. Nejdelší pohovorové řízení - 2 měsíce (korporát). Nejkratší pohovorové řízení - 1 den (rodinná firma s mezinárodním přesahem). U obou jsem v podstatě absolvoval stejné aktivity - pohovor s HR, pohovor s dev týmem, praktický task, teoretické otázky, algorytmus.

“Keep calm and enjoy yourself. Zprvu jdete nabrat zkušenosti, podívat se jak takový pohovor vypadá. Pravděpodobně až po několika pokusech předevete to, co byste chtěli.”

Zjistěte si základní info o firmě & Soft Skills

Na otázku proč se hlásíte na pozici zrovna k nám, není nejlepší odpověď ve stylu, že hledáte práci. Jako, jasně že hledáte práci, za kterou dostanete chechtáky, ale pohovorující chce zjistit, jestli jste vyvinul aktivitu k tomu, aby jste si o firmě něco zjistitl. Jestli vás daný obor zajímá, jestli se protnete v hodnotách apod. Ku příkladu jste programátor a jdete na pohovor do firmy vyvýjející pro segment automotive. Ve firmě je bude nejspíš zajímat jestli máte nějaký vztah k autům, jaké máte oblíbené auto, čím jezdíte do práce.

To souvisí s jinou oblastí a sice SOFT SKILLS. Firmu bude zajímat i vaše sociální zdatnost, komunikace, mezilidské vztahy, motivace a to jaký jste člověk. Protože jejím záměrem je fungující kolektiv. Nikdo nestojí o člena, který i dobře fungující firmu roztrhá zevnitř.

FUN FACT: Na pohovoru pro jednu automotive vývojářskou firmu jsem byl a dev tým byl plný nadšenců do aut. Ptali se mně dokonce jestli vím, kolik kilometrů kabelů se v jednom autě skrývá.

PRO TIP: Soft skills hrají důležitou roli. Mnoho firem je ochotno dát přednost uchazeči s výbornými soft skills a chybějící praxí (kterou lze doučit), oproti jedinci s bujícím portfoliem, ale v kolektivu nepoužitelným.

LinkedIn & GitHub - při hledání práce nezbytné

Příprava na teoretické otázky

Tady nastupuje umělá inteligence a postupem času vlastní zkušenosti. Celý obsah pracovní nabídky zkopírujte a vložte do AI (třeba ChatGPT). Vysvětlete, že jste junior programátor hledající zaměstnání a chete se připravit na pohovor pro tuto pracovní nabídku. Poté zažádejte, aby AI vygenerovala sadu nejčastějších teoretických a praktických otázek na danou pozici. Výsledek se už jen stačí naučit. Bum. Máte přípravu hotovou. Postupem času, kdy projdete více pohovory zjistíte, že se spousta otázek opakuje. Proto z každého pohovoru odcházíte připravenější na ten následující.

FUN FACT: Shoda vygenerovaných otázek od AI se skutečnými otázky, které jsem na pohovoru dostal byla zhruba 80 %. Cože je skvělá příprava, nemyslíte?

Příprava na praktické otázky

Cvičte, pište, programujte. Pro tuto oblast získáte zkušenosti díky řešení problémů a úkolů, do kterých se dostanete. Pro algorytmy je ideální využít některých stránek jako například:

  • Codewars: https://www.codewars.com/dashboard
  • Leetcode: https://leetcode.com/
  • Hackerrank: https://www.hackerrank.com/
  • Coderbyte: https://coderbyte.com/developers

Mentální pohoda

Ve finále, jde o hovno. Tak proč se stresovat. Ze začátku budete pociťovat nervozitu. Ale čím více pohovory projdete, tím jistější se budete cítit a dokážete se i víc uvolnit. Mentální pohoda je důležitá hned ze dvou důvodů. Jednak budete působit mnohem klidnější a pohovorující to na vás uvidí, což je velké plus. Druhak vám to umožní využít celou svoji mozkovou kapacitu naplno. Když budete ve stresu, hlava bude zablokovaná a vy se zaseknete i na banálních věcech. Proto keep calm and enjoy yourself.

PRO TIP: Zprvu jdete nabrat zkušenosti, podívat se jak takový pohovor vypadá. Pravděpodobně až po několika pokusech předevete to, co byste chtěli.

Jste tam i vy

Je to snad přirozený proces, že ze začátku se firmám snažíte zavděčit ve všech ohledech. Vezmete noční směny, menší peníze, hlavně ať už máte práci. Pak ale nejste spokojeni. U toho je důležité si uvědomit, že na pohovoru jsou dvě strany. Ten kdo práci nabízí a má nějaké podmínky a ten kdo práci hledá a má nějaké podmínky. Firma si kupuje vás, to však neznamená, že budete dělat vše tak, jak říká a chce. Není to jen o firmě. Jste tam i vy. Nebojte se ozvat, zeptat se, vyjednávat.

PRAXE: Zprvu jsem nevěděl, nebo si spíš neuvědomoval, že na pohovoru mám i já slovo. Že i já se můžu vyjádřit k výši platu a podmínkám. Jako junior si přece nemůžete vybírat. Jasně, že můžete. Je to obchod. Hledáte shodu mezi prodávajícím (vámi) a kupujícím (firmou). Například ze začátku mi vyšla práce za 37.000 Kč. Podle průzkumu trhu jsem věděl, že se nástupní pozice platí i více. Věřil jsem, že najdu práci s lepšími podmínkami. A taky našel. Chvíli to trvalo, ale v jiné práci jsem začal skoro na dvojnásobku.

Závěrem

Hledání a získání práce je aktivita jako každá jiná a čím více se jí budete věnovat, tím více zkušeností získate a budete v ní lepší. Rozšíříte svou zónu komfortu a v pozdějších pohovorech se budete cítit jako ryba ve vodě. Málokdy vás něco překvapí. Pohovory si nakonec užijete.