Práce
Cítíte se zahlceni a nejste si jisti, na co se zaměřit? Následující text je věnován všem mladším vývojářům, kteří své programovací dobrodružství teprve začínají. Podělím se o 10 věcí, které jsem dlouze objevoval, ale jsou zásadní a myslím si, že by je měl znát každý mladší vývojář. Pro lepší rozvoj dovednosti a start vaší kariéry v IT.
Vyberte si jazyk, co pokryje základy pořádně ze široka, které budou aplikovatelné na pestrou škálu dalších jazyků. Ne všechny jazyky zvládnou obsáhout řešení pestré škály problému, se kterými se setkáte. No jo, ale který je to ten pravý. Z mého úhlu pohledu C++, C#, nebo Java.
I programovací jazyky a prostředí se vyvýjí. Nechcete být programátorem, který zůstane lpět na minulosti. Sledujte fóra, blogy, trendy, poslouchejte podcasty. Každý den lze narazit na zajímavý článek, nebo přístup, který vám může vnuknout zajímavou myšlenku nebo řešení problému.
Mimo práci jsem se vždy snažil mít něco vedlejšího. Zprvu jako přivýdělek. Později jsem ale zjistil, že na těchto vedlejších projektech rovněž dojdete do stavu, kdy musíte řešit něco nového, něco co jste dosud neřešili. Pointa je, že se budete vzdělávat a získávat zkušenosti den za dnem. Nebudete zabředlí pouze do problematiky, kterou řešíte v práci. Budete řešít výzvy, které před vámi vyvstanou.
Slyším lidi říkávat - já jsem Java developer, já dělám jenom frontend, já používám jenom JavaScript. Tohle je za mě špatně nastavená mentalita. Máte být vývojář. Máte být někdo kdo si přeje řešit problémy. Potom všechny ty bláboly zmizí. Stanete se cenným aktivem ve vaší organizaci. Ať přijde jakýkoliv nový projekt, budete schopni se na něj adaptovat a zároveň se učit. Řešit problémy. K tomu je dobrý cvik v rámci řešení algorytmických cvičení pomocí Codewars, Leetcode, Hackerrank a podobných platforem.
Základem je to, jak píšete čístý, čitelný a udržitelný kód. Protože málokdy budete pracovat osamotě. Prakticky vždy budete pracovat s dalším člověkem, nebo ve skupině osob. Snad největší pain je číst kód někoho jiného. Když ale vidím čístý krásný kód, je to jako bych poslouchal virtuóza. Balzám na duši. Tak se prosím vynasnažte být taky takovým virzuózem.
PRO TIP: Nejlepší řádek kódu je ten, který není, říká se. Udržitelnost je základ.
Když začnete pracovat a zaběhnete do nějakého projektu, ve kterém budete dělat společně s dalšími lidmi, bude Git, GitHub, nebo GitLab váš denní chleba. Třeba GitHubu můžete zároveň využit pro tvorbu svého hotovky a zároveň se naučíte verzovací systém. Pokud k tomu budete znát příkazy z příkazové řádky, kolegům z toho nadšením jistě praskne guma u gatí.
A nemyslím tím pouze vypisování do konzole. Seznamte se se svým vývojářským prostředím a naučte se jej využívat naplno. Ne vždy budete mít někoho za zadkem a člověk, který si dokáže poradit sám se v týmu velice cení. Navíc je to v podstatě to, co budete dělat každý den.
Představte si, že máte ranní standup a neumíte si říct o pomoc v problému, na kterém jste zaseklí už několik dní. Nebo nedokážete popsat problém tak, aby vám byl někdo schopný pomoci. A pokud se obecně nedokážete vyjádřit, moc lidí s vámi pracovat chtít nebude. Komunikace je důležitým aspektem v rozvoji vaší kariéry. Programování je komunitní aktivita. Nebojte se ptát na fórech, komunitních platformách nebo se obrátit na zkušenější kolegy. Většinou rádi pomohou.
Nebuďte pouze vývojáři. Buďte hodnotným členem skupiny. Naučte se mluvit, vystupovat, jednat. Pokud vyvstane nějaký problém a je na vás, měl byste převzít odpovědnost a neobviňovat ostatní. Přijměte odpovědnost a ukažte snahu v řešení problému.
Nikdy nevíte, co se může přihodit. Máte kontakt na někoho, znáte kamaráda, bavíte se, nebo jste jen v okruhu známí jako někdo, kdo je spolehlivý a najednou se objeví konkrétní nabídka, která vás vystřelí do nebeských výšin. To je přesně to na co čekáte. Rovněž si najděte někoho, s kým budete moci řešit svoje problémy, nebo nové poznatky. Někoho, od koho se budete moci učit a kdo vás bude posouvat stále dopředu.
Jako Easter Egg pro ty, kteří zvládli dočíst článek až ke konci, je tu ještě 11. rada - Nebojte se chyb. Z chyb se nejvíce učíme. Analyzujte je a hledejte způsoby, jak je opravit a využít je jako příležitost k učení.